STANOVY

vydané v zmysle  § 5 ods. 2 zákona č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách (ďalej len ,,zákon“)

Preambula

Pozemkové spoločenstvo-Združenie vlastníkov pôdy a urbarialistov obce Driečna, so sídlom: Driečna č.8, 090 23 Driečna, IČO: 31994229 (ďalej len ,,spoločenstvo“) najmä za účelom podrobnejšej úpravy práv a povinností členov spoločenstva, vnútornej organizácie spoločenstva, pôsobnosti jeho orgánov, spôsobu zvolávania a organizácie zasadnutia zhromaždenia, hlasovacieho poriadku zhromaždenia a zásad hospodárenia spoločenstva na schôdzi dňa 9.06.2019 prijalo nové stanovy spoločenstva v nasledujúcom znení: 

Čl. I. Orgány spoločenstva

  1. Orgánmi spoločenstva sú:
    1. zhromaždenie;
    2. výbor;
    3. dozorná rada.
  2. Do orgánov spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) tohto článku, môžu byť volené fyzické osoby staršie ako 18 rokov alebo právnické osoby, ktoré sú členmi spoločenstva a najneskôr v deň voľby písomne oznámili spoločenstvu svoju kandidatúru.
  3. Členstvo v orgánoch spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) tohto článku zaniká:
    1. uplynutím funkčného obdobia orgánu spoločenstva;
    2. odvolaním, a to ku dňu určenému zhromaždením, inak ku dňu konania zhromaždenia;
    3. smrťou fyzickej osoby;
    4. zánikom právnickej osoby;
    5. zánikom spoločenstva;
    6. písomným oznámením o vzdaní sa členstva adresovanom spoločenstvu, pričom členstvo zaniká ku dňu konania najbližšieho zhromaždenia a v prípade, že zhromaždenie nezasadne do troch mesiacov od doručenia tohto oznámenia spoločenstvu, zaniká členstvo k nasledujúcemu dňu po uplynutí tejto lehoty;
    7. oznámením vzdania sa členstva na zhromaždení ku dňu konania tohto zhromaždenia.
  4. Ak je členom orgánu spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) tohto článku právnická osoba, práva a povinnosti člena orgánu spoločenstva vykonáva jej zástupca; výmena zástupcu právnickej osoby nie je zmenou člena orgánu spoločenstva. Právnická osoba, ktorá je členom orgánu spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) tohto článku, je povinná bezodkladne oznámiť spoločenstvu výmenu svojho zástupcu.
  5. Volebné obdobie výboru, dozornej rady a predsedu spoločenstva je päť rokov. Funkčné obdobie orgánu spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) tohto článku sa začína ku dňu určenému zhromaždením, najskôr však v deň nasledujúci po zvolení orgánu spoločenstva. Dĺžka funkčného obdobia orgánu spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) nesmie presiahnuť dĺžku jeho volebného obdobia. Ak na uvoľnené miesto v orgáne spoločenstva nastupuje náhradník alebo je zvolený nový člen orgánu spoločenstva, jeho funkčné obdobie trvá do konca funkčného obdobia orgánu spoločenstva.
  6. Zhromaždenie rozhoduje o návrhu na odvolanie členov orgánov spoločenstva, ak:
    1. preukázateľné konajú proti záujmom spoločenstva;
    2. poškodzujú činnosť spoločenstva, jeho členov alebo účel spoločenstva.
  7. Členovi orgánu spoločenstva podľa ods. 1 písm. b) a c) tohto článku možno priznať za výkon jeho funkcie odmenu. Výšku odmeny určí zhromaždenie. Odmena sa vyplatí zo zisku spoločenstva.
  8. Náhradníci nastupujú do členstva v orgánoch v prípade podľa čl. IV. ods. 7 a čl. VI. ods. 8 na najbližšom zasadnutí týchto orgánov v súlade s čl. IV. ods. 9 a čl. VI. ods. 10. 

Čl. II. Zhromaždenie

  1. Najvyšším orgánom spoločenstva je zhromaždenie. Zhromaždenie sa skladá zo všetkých členov spoločenstva.
  2. Zasadnutie zhromaždenia zvoláva výbor najmenej raz za rok. Výbor je povinný pozvať na zasadnutie zhromaždenia najmenej 30 dní pred termínom zasadnutia zhromaždenia všetkých členov spoločenstva, fond, ak fond spravuje podiely na spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach alebo s nimi nakladá a správcu, ak správca vykonáva práva vlastníka k podielom na spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach. Výbor najmenej 25 dní pred termínom zasadnutia zhromaždenia uverejní oznámenie o zasadnutí zhromaždenia (ďalej len „oznámenie“) na obvyklom mieste uverejnenia, ktorým je úradná tabuľa obecného úradu vo Vladiči a na webovom sídle: http://www.urbariat-driecna.sk/. Výbor je povinný informovať okresný úrad o zasadnutí zhromaždenia do 30 dní odo dňa jeho konania.
  3. Výbor v oznámení a pozvánke na zasadnutie zhromaždenia (ďalej len „pozvánka“) uvedie názov a sídlo spoločenstva, miesto, dátum a hodinu zasadnutia zhromaždenia, údaj, či ide o čiastkovú schôdzu alebo mimoriadne zasadnutie zhromaždenia, program zasadnutia zhromaždenia a poučenie o možnosti zúčastniť sa zasadnutia prostredníctvom zástupcu na základe splnomocnenia. Výbor môže v pozvánke uviesť, že ak na zasadnutí zhromaždenia nebude dostatočná účasť na to, aby sa dosiahlo rozhodnutie podľa ods. 10, považuje sa toto zasadnutie za prvú čiastkovú schôdzu; zároveň uvedie miesto, dátum a hodinu konania ďalších čiastkových schôdzí.
  4. Ak v pozvánke a v oznámení nie je uvedený bod programu zasadnutia zhromaždenia podľa ods. 7 písm. i) alebo j) , nemožno taký bod programu doplniť na zasadnutí zhromaždenia.
  5. Výbor je povinný zvolať zasadnutie zhromaždenia, ak ho o to písomne požiadajú členovia spoločenstva, ktorých hlasy predstavujú aspoň štvrtinu hlasov všetkých členov spoločenstva, v termíne, ktorý navrhnú členovia spoločenstva. Ak výbor nezvolá zasadnutie zhromaždenia alebo ak ho zvolá v inom termíne, na ktorom sa nedohodol s členmi spoločenstva, ktorí ho o zvolanie zasadnutia zhromaždenia požiadali, zasadnutie zhromaždenia zvolá splnomocnený zástupca členov spoločenstva alebo dozorná rada; splnomocnený zástupca členov spoločenstva alebo dozorná rada má práva a povinnosti výboru podľa ods. 2 až 4 a 6.
  6. Výbor môže rozhodnúť o uskutočnení zasadnutia zhromaždenia formou korešpondenčného hlasovania. Výbor v takomto prípade pripojí k pozvánke materiály, o ktorých má zhromaždenie rokovať, hlasovacie lístky a návratovú obálku a v pozvánke uvedie dátum, do ktorého má byť odoslaná návratová obálka s hlasovacím lístkom a poučenie o spôsobe hlasovania a úprave hlasovacieho lístka. Na zvolanie zasadnutia zhromaždenia formou korešpondenčného hlasovania sa primerane vzťahujú ods. 2 až 4.
  7. Do pôsobnosti zhromaždenia patrí:
    1. schvaľovať zmluvu o pozemkovom spoločenstve a jej zmeny okrem zmien v zozname členov a zozname nehnuteľností;
    2. schvaľovať stanovy a ich zmeny;
    3. voliť a odvolávať členov volených orgánov spoločenstva;
    4. rozhodovať o hospodárení spoločenstva, spôsobe užívania spoločne obhospodarovaných nehnuteľností a nakladaní s majetkom spoločenstva;
    5. schvaľovať účtovnú závierku;
    6. rozhodovať o rozdelení zisku a majetku spoločenstva určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva a spôsobe úhrady straty;
    7. rozhodovať o vstupe a podmienkach vstupu spoločenstva do obchodnej spoločnosti alebo do družstva;
    8. rozhodovať o zrušení spoločenstva;
    9. rozhodovať o ďalších záležitostiach spoločenstva, ak rozhodovanie o nich nie je zverené iným orgánom spoločenstva.
  8. Nedodržaním lehoty na uverejnenie oznámenia alebo lehoty na zaslanie pozvánky podľa ods. 2 nie je dotknutá platnosť rozhodnutia zhromaždenia, ak rozhodlo podľa ods. 9 až 11.
  9. Každý člen spoločenstva má pri hlasovaní na zhromaždení k dispozícii počet hlasov, ktorý zodpovedá veľkosti podielu na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, ktoré vlastník vlastní v súlade s čl. VII. ods. 5.
  10. Zhromaždenie rozhoduje podľa ods. 7 písm. a), b), g) a h) nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov spoločenstva. Pri prijímaní rozhodnutí uvedených v ods. 7 písm. c), d), e), f) a i) zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov členov spoločenstva, ktorých podiely na spoločnej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá fond podľa § 10 ods. 1 a 2 zákona a ktorých podiely na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti nespravuje alebo s ktorými nenakladá správca. Prehlasovaní členovia spoločenstva majú právo obrátiť sa na súd, aby rozhodol o neplatnosti rozhodnutia zhromaždenia.
  11. Hlas člena spoločenstva, ktorý nie je známy a ktorého podiel nespravuje a s ktorým nenakladá fond ani správca, sa pri rozhodovaní zhromaždenia nezohľadňuje.
  12. Zhromaždenie môže zasadať formou čiastkových schôdzí, ak o tom rozhodne výbor, pričom čiastkové schôdze sú súčasťou jedného zasadnutia zhromaždenia. Program čiastkových schôdzí musí byť rovnaký. Každý člen spoločenstva môže hlasovať len na jednej z čiastkových schôdzí. Pri rozhodovaní sa sčítavajú hlasy odovzdané na všetkých čiastkových schôdzach. Na zvolávanie čiastkovej schôdze sa primerane vzťahuje ods. 2 až 4 a 6.
  13. Výbor môže zvolať mimoriadne zasadnutie zhromaždenia, ak sa hlasovania na zhromaždení nezúčastnia členovia spoločenstva, ktorí disponujú nadpolovičnou väčšinou hlasov podľa ods. 10. Na zvolanie mimoriadneho zasadnutia zhromaždenia sa primerane vzťahuje ods. 2 až 4 a 6. Na mimoriadnom zasadnutí zhromaždenia zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných členov spoločenstva. Zhromaždenie nemôže na mimoriadnom zasadnutí rozhodovať o veciach podľa ods. 7 písm. a), b), g) a h).
  14. Člen spoločenstva sa môže dať zastupovať na zhromaždení zástupcom. Takéto zastúpenie vzniká na základe písomného splnomocnenia bez overenia podpisu splnomocniteľa. Splnomocnenec potom hlasuje počtom hlasov zodpovedajúcich počtu hlasov splnomocniteľa. V prípade zastupovania na základe splnomocnenia sa pri prezentácii predkladá a odovzdá originál splnomocnenia alebo jeho overená kópia. Na zhromaždení môže byť prítomný buď člen spoločenstva alebo jeho zástupca, nie obaja.
  15. Ku korešpondenčnému hlasovaniu výbor pristúpi v prípade, že sa mu počas kalendárneho roka nepodarí dvakrát po sebe dosiahnuť potrebný počet hlasov členov spoločenstva k prijatiu jednotlivých rozhodnutí. Náklady použité na korešpondenčné hlasovanie budú súčasťou rozpočtových nákladov na kalendárny rok.
  16. Pred zasadnutím každého zhromaždenia, zabezpečí výbor na náklady spoločenstva vhodnú miestnosť na jeho zasadnutie, vyhotoví prezenčnú listinu, určí osoby na vykonanie prezentácie členov a kontrolu splnomocnení na zastupovanie a rovnako zabezpečí vyhotovenie hlasovacích lístkov.
  17. Návrhy na prerokovanie veci na zasadnutí a návrhy na zmeny alebo doplnenie programu musia byť v písomnej forme doručené najneskôr 15 dní pred stanoveným termínom zasadnutia na adresu spoločenstva, inak budú všetky takéto požiadavky zahrnuté a prerokované v časti programu ,,rôzne“.
  18. Zasadnutie zhromaždenia otvára a vedie predseda spoločenstva alebo ním poverený člen výboru podľa programu uvedenom v pozvánke na zasadnutie zhromaždenia a podľa rozhodnutia zhromaždenia. Zhromaždenie si zvolí z prítomných členov spoločenstva:
    • zapisovateľa;
    • overovateľov zápisnice;
    • počet skrutátorov na sčítavanie hlasov;
    • podľa potreby ďalšie funkcie, napr. mandátovú, návrhovú a volebnú komisiu.
  19. Na zasadnutie zhromaždenie možno pozvať s ohľadom na program rokovania tretie osoby schopné zodpovedať otázky odborného charakteru.
  20. Predseda spoločenstva na zhromaždení koná a postupuje tak, aby zhromaždenie malo riadny a dôstojný priebeh. Za účelom riadneho priebehu zhromaždenia predseda spoločenstva môže určovať organizačné opatrenia zasadnutia zhromaždenia. Predseda spoločenstva je oprávnený na zhromaždení udeľovať a odnímať slovo. Iné osoby ako predseda spoločenstva sú oprávnené na zasadnutí zhromaždenia hovoriť len ak im predseda spoločenstva udelil slovo. O slovo sa osoba na zasadnutí zhromaždenia uchádza na základe výzvy predsedu spoločenstva, a to zdvihnutím ruky. V prípade, že sa o udelenie slova na zhromaždení uchádzajú naraz viaceré osoby, o poradí v udeľovaní slova rozhoduje predseda spoločenstva. Predseda spoločenstva vedie udeľovanie slova tak, aby mohli vystúpiť všetci uchádzači o slovo. Z časovo organizačných dôvodov, však môže predseda spoločenstva ďalšie udeľovanie slova zastaviť.
  21. Osoby, ktoré svojím nevhodným správaním narúšajú poriadok alebo dôstojný priebeh zhromaždenia alebo osoby, ktoré sa v miestnosti, kde prebieha zasadnutie zdržujú neoprávnene alebo osoby pod zjavným vplyvom omamných látok, môže predseda spoločenstva vykázať z konania zasadnutia zhromaždenia.
  22. Predseda spoločenstva môže vyhlásiť prestávku v zasadnutí zhromaždenia, pričom doba prestávky nesmie presiahnuť viac ako 60 minút. O dlhšom prerušení zasadnutia zhromaždenia môže rozhodnúť zhromaždenie.
  23. Rozhodnutia zhromaždenia sa prijímajú vo forme uznesenia zhromaždenia.
  24. Zo zasadnutia zhromaždenia a o prijatých uzneseniach sa vyhotoví písomná zápisnica v dvoch vyhotoveniach, ktorú spisuje zhromaždením zvolený zapisovateľ a podpíše predseda spoločenstva, jeden člen výboru a zhromaždením zvolení overovatelia. Súčasťou zápisnice je prezenčná listina, splnomocnenie na zastupovanie a iné dokumenty, ktoré sú predmetom zasadnutia. Jedno vyhotovenie zápisnice spolu s jej prílohami uschová predseda spoločenstva a jedno vyhotovenie sa predloží výboru, ktorý ho zašle Okresnému úradu Stropkov, pozemkový a lesný odbor.

Čl. III. Hlasovací a volebný poriadok zhromaždenia 

  1. Každý člen spoločenstva má toľko hlasov, koľko má uvedených na hlasovacom lístku v súlade s čl. VII. ods. 5. Hlasovací lístok musí obsahovať počet hlasov a členovi spoločenstva bude odovzdaný pri prezentácii pred začatím zhromaždenia. V prípade splnomocnenia od viacerých členov spoločenstva sa splnomocnenému zástupcovi vystaví hlasovací lístok s celkovým súčtom všetkých jeho hlasov.
  2. Hlasovanie prebieha verejne, okrem hlasovania o voľbe a odvolávaní predsedu spoločenstva, ďalších členov výboru spoločenstva a členov dozornej rady spoločenstva, ktoré je tajné.
  3. Verejne sa hlasuje zdvihnutím ruky s hlasovacím lístkom pre verejné hlasovanie. Iný prejav člena je považovaný za zdržanie sa.
  4. Tajné hlasovanie sa vykoná vhodením hlasovacieho lístka do pripravenej hlasovacej schránky, ktorá musí byť prázdna a zapečatená. Po ukončení tajného hlasovania predseda volebnej komisie otvorí hlasovaciu schránku a volebná komisia zistí výsledky hlasovania.
  5. Sčítanie hlasov zabezpečujú osoby poverené sčítaním hlasov tzv. skrutátori, ktorých zvolí zhromaždenie z prítomných členov spoločenstva na začiatku zasadnutia.
  6. Po sčítaní hlasov, vyhotoví volebná komisia správu o výsledku volieb, ktorú podpíšu všetci prítomní členovia volebnej komisie. Správa o výsledku volieb tvorí prílohu uznesenia zo zasadnutia.
  7. Pri hlasovaní sa o návrhoch hlasuje podľa poradia, v akom boli predložené. Najskôr sa hlasuje za návrh, potom proti návrhu a následne za zdržanie sa. Hlasy členov, ktorí nehlasovali vôbec sa aicky považujú za zdržanie sa.
  8. V prípade rovnosti počtu hlasov za i proti návrhu, má predseda spoločenstva alebo v prípade jeho neprítomnosti poverený člen výboru právo rozhodnúť o prijatí alebo neprijatí návrhu. 

Čl. IV. Výbor

  1. Výbor je výkonným a štatutárnym orgánom spoločenstva. Riadi činnosť spoločenstva a rozhoduje o všetkých záležitostiach, o ktorých to ustanovuje zákon, zmluva o pozemkovom spoločenstve alebo stanovy alebo o ktorých tak rozhodne zhromaždenie, ak nie sú zverené zákonom iným orgánom spoločenstva.
  2. Výbor:
    1. koná za členov spoločenstva pred súdmi a orgánmi verejnej správy vo veciach podnikania na spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach, ich spoločného užívania a obstarávania spoločných vecí vyplývajúcich z ich vlastníctva,
    2. uzatvára v mene členov spoločenstva nájomnú zmluvu, ktorej predmetom je spoločne obhospodarovaná nehnuteľnosť alebo jej časť, alebo inú obdobnú zmluvu, ak z tejto zmluvy, stanov alebo rozhodnutia vlastníkov spoločne obhospodarovaných nehnuteľností nevyplýva niečo iné.
  3. Výbor má päť členov. Rokovanie výboru organizuje a riadi predseda spoločenstva. Predsedu spoločenstva volí výbor spomedzi svojich členov.
  4. Výbor rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, pričom pri rozhodovaní má každý člen výboru rovnaký hlas.
  5. Výbor zodpovedá za svoju činnosť zhromaždeniu. Za výbor koná navonok predseda spoločenstva. Ak je na právny úkon, ktorý robí výbor, predpísaná písomná forma, je potrebný podpis predsedu.
  6. Predsedu spoločenstva v čase jeho neprítomnosti zastupuje poverený člen výboru zapísaný v registri. Poverenie vydáva výbor.
  7. Spoločenstvo, v ktorom výboru uplynulo funkčné obdobie a nie je zvolený nový výbor, alebo v ktorom výbor nemá počet členov podľa ods. 3 tohto článku a na uvoľnené miesto nenastúpil náhradník, až do zvolenia nového výboru alebo člena výboru môže vykonávať len:
    1. úkony smerujúce k zvolaniu zasadnutia zhromaždenia na voľbu výboru alebo člena výboru;
    2. náhodnú ťažbu a činnosť zameranú na ochranu lesa;
    3. úkony súvisiace s plnením daňovej povinnosti.
  8. Funkčné obdobie člena výboru zanikne právnymi skutočnosťami uvedenými v čl. I. ods. 3.
  9. Ak počas funkčného obdobia výboru ukončí niektorý z jeho členov svoju činnosť alebo mu funkcia člena výboru zanikla, výbor doplní ďalšieho člena ako náhradníka, ktorý mal najväčší počet hlasov v predchádzajúcich voľbách s počtom hlasov podľa čl. II. ods. 10 v prípade, ak s touto funkciou súhlasí. V prípade, ak s funkciou nesúhlasí, nastupuje na jeho miesto nasledujúci kandidát z posledných volieb v poradí s najvyšším počtom hlasov za predpokladu, ak s doplnením ďalšieho člena súhlasí výbor a za podmienky získania počtu hlasov podľa čl. II ods. 10 tejto zmluvy. Tento člen sa stáva členom výboru do konca pôvodného volebného obdobia člena, ktorému zanikla funkcia.
  10. Výbor sa schádza podľa potreby, minimálne jedenkrát ročne.
  11. Na svojom prvom zasadnutí po voľbách, výbor zvolí predsedu a poverí člena výboru oprávneného zastupovať predsedu v jeho neprítomnosti a poverí všetkých členov výboru spoločenstva úlohami tak, aby boli zabezpečené všetky činnosti spoločenstva.
  12. Funkčné obdobie člena výboru je päť rokov.
  13. Výbor predkladá zhromaždeniu spolu s účtovnou závierkou aj návrh spôsobu rozdelenia zisku alebo spôsobu úhrady straty.
  14. Členovia výboru majú nárok na odmenu, ktorej výšku určí zhromaždenie. Odmena sa vyplatí zo zisku spoločenstva.

Čl. V. Predseda spoločenstva

  1. Predseda spoločenstva najmä:
    1. koná za výbor navonok;
    2. na právny úkon výboru, na ktorý je predpísaná písomná forma je potrebný podpis predsedu;
    3. uzatvára schválené zmluvy pozemkového spoločenstva a ich schválené zmeny, schválené stanovy a ich schválené zmeny, ktoré podpisuje s členom výboru;
    4. otvára a vedie zasadnutie zhromaždenia;
    5. organizuje a riadi rokovania výboru;
    6. je zastúpený v čase svojej neprítomnosti povereným členom výboru zapísaným v registri;
    7. zastupuje spoločenstvo a jeho členov pred úradmi, súdmi, orgánmi štátnej správy a samosprávy, ako aj ďalšími inštitúciami, či fyzickými a právnickými osobami;
    8. podáva návrh na zápis spoločenstva do registra v zmysle § 24 zákona;
    9. podáva návrh na zápis zrušenia spoločenstva z dôvodu podľa čl. IX. ods. 1 písm. d);
    10. podáva oznam o zmene údajov zapísaných v registri v zmysle § 25 zákona.
  2. Funkčné obdobie predsedu spoločenstva zanikne:
    1. niektorou z právnych skutočností uvedených v čl. I. ods. 3;
    2. právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin proti majetku, hospodársky trestný čin, trestný čin prijímania úplatku, podplácania alebo nepriamej korupcie.
  3. Predseda spoločenstva má nárok na odmenu, ktorej výšku určí zhromaždenie. Odmena sa vyplatí zo zisku spoločenstva.
  4. Pri zániku funkcie predsedu spoločenstva výbor poverí zastupovaním funkcie člena výboru do najbližších doplňovacích volieb, ktoré uskutoční výbor z členov výboru podľa zásad v čl. IV. ods. 9 s tým, že zvolanie výboru vykoná podpredseda alebo člen výboru zapísaný ako oprávnený v registri. Funkčné obdobie predsedu zvoleného v doplňovacích voľbách končí pôvodným funkčným obdobím predsedu, ktorému zanikla funkcia.

Čl. VI. Dozorná rada

  1. Dozorná rada je kontrolným orgánom spoločenstva, ktorý kontroluje činnosť spoločenstva a prerokúva sťažnosti členov spoločenstva. Dozorná rada za výkon svojej činnosti zodpovedá zhromaždeniu. Členstvo v dozornej rade je nezlučiteľné s členstvom vo výbore.
  2. Dozorná rada má troch členov. Členom dozornej rady môže byť aj fyzická osoba, ktorá nie je členom spoločenstva. Počet členov dozornej rady, ktorí nie sú členmi spoločenstva, musí byť menší ako počet členov dozornej rady, ktorí sú členmi spoločenstva.
  3. Dozorná rada rozhoduje nadpolovičnou väčšinou všetkých členov dozornej rady, pričom pri rozhodovaní má každý jej člen rovnaký hlas.
  4. Na čele dozornej rady stojí predseda dozornej rady. Predsedu dozornej rady volí dozorná rada spomedzi členov dozornej rady. Predsedom dozornej rady môže byť len člen spoločenstva.
  5. Dozorná rada najmä:
    1. dohliada na činnosť výboru;
    2. nahliada do obchodných a účtovných kníh a iných dokladov a kontroluje tam obsiahnuté údaje;
    3. eviduje sťažnosti členov spoločenstva v samostatnej evidencii;
    4. preskúmava riadnu, mimoriadnu, konsolidovanú, prípadne predbežnú účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát a predkladá svoje vyjadrenie zhromaždeniu;
    5. predkladá správu o výkone kontrolnej činnosti pravidelne na riadnom zasadnutí zhromaždenia;
    6. v prípade zistenia porušenia právnych predpisov, zmluvy o pozemkovom spoločenstve alebo stanov, dáva návrh na odstránenie nedostatkov a kontroluje jeho plnenie;
    7. vyjadruje sa k ročnej účtovnej závierke a k návrhu na rozdelenie zisku, prípadne spôsobu úhrady straty;
    8. plní funkciu zmierovacej komisie a rieši spory medzi členmi spoločenstva.
  6. Dozorná rada sa schádza podľa potreby, minimálne jedenkrát ročne a jej zasadnutie zvoláva a vedie predseda dozornej rady. Zasadnutia dozornej rady sa môže zúčastňovať aj tretia osoba, ktorá nie je členom spoločenstva, pokiaľ je odborníkom v oblasti, ktorá je predmetom zasadnutia a dozorná rada s jej účasťou vysloví súhlas.
  7. Dozorná rada má právo zvolať zasadnutie zhromaždenia, ak dochádza alebo už došlo k bezdôvodnému zníženiu majetku spoločenstva alebo ak je podozrenie, že došlo k porušeniu zákona alebo iných všeobecne záväzných právnych predpisov, alebo k porušeniu zmluvy o spoločenstve alebo stanov; dozorná rada má v takom prípade povinnosti výboru podľa čl. II. ods. 2 až 4 a 6. Dozorná rada zvolá zasadnutie zhromaždenia, ak ju o to požiada splnomocnený zástupca členov spoločenstva podľa čl. II. ods. 5.
  8. Dozorná rada, ktorej uplynulo funkčné obdobie a nie je zvolená nová dozorná rada a dozorná rada, ktorá nemá počet členov podľa ods. 2 a na uvoľnené miesto nenastúpil náhradník, až do zvolenia novej dozornej rady alebo člena dozornej rady môže vykonávať len oprávnenia podľa ods. 7.
  9. Funkčné obdobie člena dozornej rady zanikne právnymi skutočnosťami uvedenými v čl. I. ods.3
  10. Účinkom zániku funkcie člena dozornej rady je nastúpenie na jeho miesto kandidáta ako náhradníka z posledných volieb v poradí s najvyšším počtom hlasov, primerane podľa zásad v čl. IV. ods. 9 s tým, že o jeho ustanovení do funkcie dozornej rady nerozhoduje výbor. Takto ustanovený člen dozornej rady sa stáva členom dozornej rady do konca volebného obdobia člena, ktorému zanikla funkcia.
  11. Funkčné obdobie člena dozornej rady je päť rokov.
  12. Dozorná rada eviduje každú sťažnosť člena spoločenstva v samostatnej evidencii. Pri požiadaní o písomnú odpoveď na sťažnosť, musí sťažovateľovi písomne odpovedať do 30 dní od obdŕžania sťažnosti s uvedením opatrení a informovať o vykonaní prijatých opatrení. 13. Všetky orgány spoločenstva, sú povinné poskytnúť dozornej rade požadované informácie a súčinnosť pri výkone kontrolnej činnosti. V prípade zistenia porušenia právnych predpisov, zmluvy o pozemkovom spoločenstve alebo týchto stanov, dáva návrh na odstránenie nedostatkov a kontroluje jeho plnenie.
  13. Dozorná rada plní aj funkciu zmierovacej komisie a rieši spory medzi členmi spoločenstva, ktoré sa týkajú ich práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve. Zmierovacia komisia nemôže rozhodovať o vlastníckych vzťahoch k nehnuteľnosti. Prerokovanie sporu zmierovacou komisiou, predchádza konaniu pred súdom. Zmierovacia komisia rieši spory medzi členmi spoločenstva podľa zákona, podľa zmluvy o pozemkovom spoločenstve a podľa platných stanov.
  14. Členovia dozornej rady a predseda dozornej rady majú nárok na odmenu, ktorej výšku určí zhromaždenie. Odmena sa vyplatí zo zisku spoločenstva.

Čl.VII Členstvo v spoločenstve, práva a povinnosti členov spoločenstva

  1. Členmi spoločenstva sú všetci vlastníci spoločne obhospodarovaných nehnuteľností, bližšie špecifikovaných v prílohe č. 2 zmluvy o pozemkovom spoločenstve. Členmi spoločenstva sa môžu stať aj vlastníci spoločnej nehnuteľnosti.
  2. Vlastník spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti podľa odseku 1 zveruje túto nehnuteľnosť spoločenstvu na účely spoločného obhospodarovania a užívania na účely podľa čl. VIII. ods. 1 až 3, pričom spoločná nehnuteľnosť ani spoluvlastníctvo nehnuteľnosti nevzniká. Spoločenstvo užíva podiely na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, ktorá nie je spoločnou nehnuteľnosťou a ktoré spravuje alebo s ktorými nakladá fond alebo správca, na základe nájomnej zmluvy uzatvorenej s fondom alebo správcom na dobu spoločného obhospodarovania. Ak vlastník spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti prenajme spoločne obhospodarovanú nehnuteľnosť, fond alebo správca prenajíma podiely na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, ktoré spravuje alebo s ktorými nakladá, za rovnakých podmienok nájomcovi, ktorému vlastník prenajal spoločne obhospodarovanú nehnuteľnosť.
  3. Vlastník spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti môže odstúpiť od zmluvy o pozemkovom spoločenstve, vypovedať ju alebo vystúpiť zo spoločenstva po dohode s členmi spoločenstva, a to všetko v súlade s čl. X.. Vlastník spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, ktorý odstúpil od zmluvy o pozemkovom spoločenstve, vypovedal ju alebo vystúpil zo spoločenstva, je povinný uhradiť alebo vyrovnať so spoločenstvom náklady skutočne a účelne vynaložené na obhospodarovanie spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti počas trvania spoločného obhospodarovania v súlade s čl. X.; túto povinnosť nemá fond, ak nesúhlasil s odstúpením od zmluvy o pozemkovom spoločenstve, jej vypovedaním alebo vystúpením zo spoločenstva.
  4. Členstvo v spoločenstve vzniká a zaniká prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva k spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti alebo podľa ods. 3. Nadobúdateľ vlastníckeho práva k spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti sa prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva stáva členom spoločenstva a vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdanej nehnuteľnosti.
  5. Pomer účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve je vyjadrený podielom výmery nehnuteľnosti patriacej členovi spoločenstva na celkovej výmere spoločne obhospodarovaných nehnuteľností všetkých členov spoločenstva, ak zo zmluvy, zo stanov alebo z rozhodnutia zhromaždenia nevyplýva niečo iné.
  6. Fond vykonáva práva člena spoločenstva, len ak zhromaždenie rozhoduje podľa čl. II. ods. 7 písm. a), b), g) a h) teda rozhoduje o:
    1. schválení zmluvy o spoločenstve a jej zmenách okrem zmien v zozname členov a v zozname nehnuteľností;
    2. schvaľuje stanovy a ich zmeny;
    3. rozhoduje o vstupe a podmienkach vstupu spoločenstva do obchodnej spoločnosti alebo do družstva;
    4. rozhoduje o zrušení spoločenstva.
  7. Spoločenstvo vedie zoznam členov podľa údajov katastra nehnuteľností. Do zoznamu členov sa zapisuje meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia fyzickej osoby, názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, pomer účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností vyplývajúcich z členstva v spoločenstve, dátum vzniku členstva v spoločenstve, právny predchodca člena spoločenstva a dátum zápisu do zoznamu členov. Do zoznamu členov možno zapisovať aj právny dôvod vzniku členstva a spôsob vyplatenia podielu na zisku a majetku určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva, ak to vyplýva zo zmluvy o pozemkovom spoločenstve.
  8. Spoločenstvo vedie zoznam nehnuteľností. Do zoznamu nehnuteľností sa zapisuje katastrálne územie, čísla listov vlastníctva alebo iných listín, na ktorých je v katastri nehnuteľností zapísaná spoločne obhospodarovaná nehnuteľnosť, parcelné čísla, druh a výmera pozemkov patriacich do spoločne obhospodarovaných nehnuteľností.
  9. Do zoznamu členov a do zoznamu nehnuteľností sa zapisujú zmeny evidovaných skutočností vrátane zmien v členstve spoločenstva a zmien údajov o spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach. Členovia spoločenstva, fond a správca sú povinní všetky zmeny evidovaných skutočností nahlásiť spoločenstvu do dvoch mesiacov odo dňa ich vzniku. Spoločenstvo je povinné zapísať do zoznamu členov a do zoznamu nehnuteľností zmeny evidovaných skutočností do piatich dní odo dňa ich nahlásenia.
  10. Člen spoločenstva, fond a správca majú právo nahliadnuť do zoznamu členov a do zoznamu nehnuteľností, žiadať o výpisy z nich a robiť si z nich výpisy. Výbor je povinný:
    1. umožniť každému, kto osvedčí právny záujem, nahliadnuť do zoznamu členov a zoznamu nehnuteľností,
    2. vydať členovi spoločenstva, ktorý o to písomne požiada, potvrdenie o členstve v spoločenstve a výpis zo zoznamu členov a zo zoznamu nehnuteľností.
  11. Člen spoločenstva má základné práva v súlade so zákonom, najmä právo:
    1. podieľať sa na rozvoji, riadení a kontrole činnosti spoločenstva;
    2. voliť a byť volený do orgánov spoločenstva podľa čl. I. ods. 2;
    3. predkladať návrhy na zlepšenie činnosti spoločenstva, vznášať pripomienky a otázky na orgány spoločenstva a byť o ich vybavení informovaný;
    4. podieľať sa na výhodách, ktoré spoločenstvo poskytuje svojim členom podľa zmluvy o pozemkovom spoločenstve a všeobecne záväzných právnych noriem a predpisov;
    5. odstúpiť od zmluvy o pozemkovom spoločenstve, vypovedať ju alebo vystúpiť zo spoločenstva po dohode s členmi spoločenstva podľa ods. 3;
    6. byť pozvaný na zasadnutie zhromaždenia podľa čl. II. ods. 2;
    7. písomne požiadať výbor o zvolanie zasadnutia zhromaždenia podľa čl. II. ods. 5;
    8. udeliť plnomocenstvo na zvolanie zasadnutia zhromaždenia podľa čl. II. ods. 5;
    9. nahliadnuť do zoznamu členov a do zoznamu nehnuteľností, žiadať o výpisy z nich a robiť si z nich výpisy; 10
    10. písomne požiadať výbor o potvrdenie o členstve v spoločenstve a o výpis zo zoznamu členov a zo zoznamu nehnuteľností;
    11. podľa čl. VIII. ods. 12 určiť spôsob, ktorým sa uhrádza jeho podiel na zisku a majetku, ak tento spôsob nevyplýva zo zmluvy, stanov alebo rozhodnutia zhromaždenia;
    12. nahliadať do dokladov týkajúcich sa hospodárenia spoločenstva a vyžiadať si ich kópie;
    13. obrátiť sa na súd, aby rozhodol o neplatnosti rozhodnutia zhromaždenia podľa čl. II. ods. 10.
  12. Člen spoločenstva má základné povinnosti v súlade so zákonom, najmä je povinný:
    1. zúčastniť sa zasadnutia zhromaždenia, na ktoré bol pozvaný;
    2. bezodkladne oznámiť spoločenstvu výmenu svojho zástupcu podľa čl. I. ods. 4, ak je týmto členom právnická osoba;
    3. všetky zmeny skutočností evidovaných v zozname členov nahlásiť spoločenstvu do dvoch mesiacov odo dňa ich vzniku;
    4. uhradiť alebo vyrovnať so spoločenstvom náklady skutočne a účelne vynaložené na obhospodarovanie spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti počas trvania spoločného obhospodarovania, ak je vlastníkom spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti podľa čl. X.;
    5. dodržiavať ustanovenia zmluvy o pozemkovom spoločenstve, stanovy a rozhodnutia zhromaždenia.
  13. Spoločenstvo vydá na požiadanie členovi spoločenstva jedno vyhotovenie zmluvy o spoločenstve a jedno vyhotovenie stanov; vyhotovenie zmluvy o spoločenstve alebo vyhotovenie stanov možno členovi spoločenstva vydať v listinnej podobe alebo elektronickej podobe.
  14. Na práva a povinnosti vlastníkov spoločne obhospodarovaných nehnuteľností sa vzťahujú ustanovenia zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, ak § 10 ods. 4 a § 15 ods. 2 až 5 zákona neustanovujú inak.

Čl. VIII. Hospodárenie spoločenstva

  1. Účelom spoločenstva je racionálne hospodáriť na spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach a spoločne obstarávať veci vyplývajúce z vlastníctva k nim. Za týmto účelom spoločenstvo vykonáva: 
    1. prenájom poľnohospodárskych pozemkov a trvalých trávnatých porastov pre poľnohospodársku činnosť;
    2. hospodári v lesoch a na vodných plochách;
    3. a to všetko v súlade s osobitnými predpismi.
  2. Spoločenstvo okrem činností uvedených v ods. 1 spravuje aj stavbu so súpisným č. 8, na pozemku parcely reg. C 4/6 LV294 katastrálne územie Driečna a prislúchajúci pozemok pod stavbou reg.. C4/7 o výmere 134 m2 LV37
  3. Spoločenstvo okrem činností uvedených v ods. 1 a 2, nebude vykonávať inú podnikateľskú činnosť podľa § 19 ods. 3 zákona.
  4. Prevod alebo prechod vlastníckeho práva k spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti na spoločenstvo je zakázaný, ak by podiel spoločenstva na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti presiahol 49 %.
  5. Členovia spoločenstva, fond a správca majú právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa hospodárenia spoločenstva a vyžiadať si ich kópie.
  6. Spoločenstvo môže od člena spoločenstva, fondu alebo správcu požadovať úhradu skutočných nákladov nevyhnutných na vyhotovenie kópií dokladov podľa ods. 5, to sa primerane vzťahuje aj na vyhotovenie výpisu zo zoznamu členov a zo zoznamu nehnuteľností podľa čl. VII. ods. 10 písm. b).
  7. Za záväzky voči tretím osobám zodpovedá spoločenstvo ako právnická osoba ako celok.
  8. Výbor predkladá zhromaždeniu spolu s účtovnou závierkou aj návrh spôsobu rozdelenia zisku alebo spôsobu úhrady straty. Rozdelenie zisku výbor navrhuje tak, aby nebol ohrozený účel spoločenstva.
  9. Spoločenstvo je do 30 dní odo dňa rozhodnutia zhromaždenia podľa čl. II ods. 7 písm. f) povinné oznámiť toto rozhodnutie fondu a správcovi.
  10. Orgány spoločenstva rozhodujú o právnych úkonoch a použití finančných prostriedkov spoločenstva jednotlivo maximálne do výšky: 
    • 1.000,- €- predseda spoločenstva;
    • 3.000,- €- výbor spoločenstva;
    • nad 3.000,- €- zhromaždenie na presne definované použitie finančných prostriedkov.
  11. V prípade, že časť zisku sa má rozdeliť medzi členov spoločenstva v rozhodnutí zhromaždenia o rozdelení zisku sa uvádza celková suma (v eurách) určená na rozdelenie medzi všetkých členov spoločenstva. Bez rozhodnutia zhromaždenia o rozdelení zisku nemôže spoločenstvo rozdeliť zisk členom spoločenstva.
  12. Podiel člena spoločenstva na zisku určenom na rozdelenie medzi členov spoločenstva sa určí podľa pomeru účasti člena spoločenstva na výkone práv a povinností. Podiel sa vypláca osobe, ktorá je členom spoločenstva podľa aktuálneho zoznamu členov ku dňu schválenia návrhu na rozdelenie zisku.
  13. Podiel člena spoločenstva, fondu a správcu na zisku a majetku sa uhrádza spôsobom, ktorý určil člen spoločenstva, fond a správca, ktorý je uvedený v zozname členov alebo ktorý vyplýva zo zmluvy o spoločenstve, stanov alebo rozhodnutia zhromaždenia.
  14. Podiely na zisku sa vyplácajú:
    1. bankovým prevodom na účet, ktorý písomne oznámil člen spoločenstva výboru a tým vyjadril svoj súhlas so zasielaním podielov na zisku na tento účet;
    2. v hotovosti v deň a v mieste konania zhromaždenia;
    3. poštovou poukážkou na adresu člena spoločenstva uvedenú v zozname členov. V tomto prípade znáša náklady na poštovné člen spoločenstva a tieto sú odpočítané z celkovej výšky jeho podielu. Podiely nižšie ako 3,- eurá sa poštovou poukážkou nezasielajú.
  15. O vyplatených podieloch, spôsobe a dni ich vyplatenia, vedie spoločenstvo osobitnú evidenciu podľa dátumu rozhodnutia zhromaždenia o rozdelení zisku.
  16. Podiel spoločenstvo členovi spoločenstva vypláca v sume poníženej o čiastku, ktorú je spoločenstvo povinné z daného podielu odviesť podľa osobitných predpisov.
  17. Podiel spoločenstvo vypláca najneskôr do 90 dní odo dňa rozhodnutia zhromaždenia o rozdelení zisku medzi členov spoločenstva.
  18. Oprávnená osoba si môže uplatniť právo na nevyplatené (neprevzaté) podiely do troch rokov odo dňa rozhodnutia zhromaždenia o rozdelení zisku medzi členov spoločenstva. Po uplynutí tohto obdobia sa tieto finančné prostriedky (nevyplatené podiely) stávajú majetkom spoločenstva. O nevyplatených (neprevzatých) podieloch vedie spoločenstvo osobitnú evidenciu podľa dátumu rozhodnutia zhromaždenia o rozdelení zisku. V tejto evidencii uvedie aj dôvod neprevzatia podielu oprávnenou osobou.

Čl. IX. Zrušenie a zánik spoločenstva

  1. Spoločenstvo sa zrušuje:
    1. znížením počtu členov spoločenstva na menej ako päť; 
    2. dňom uvedeným v rozhodnutí súdu o zrušení spoločenstva alebo dňom, keď toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť;
    3. zrušením konkurzu po splnení rozvrhového uznesenia, zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, zastavením konkurzného konania pre nedostatok majetku, zrušením konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušením konkurzu po splnení konečného rozvrhu výťažku,
    4. rozhodnutím zhromaždenia.
  2. Člen spoločenstva môže podať na súd návrh na zrušenie spoločenstva, ak
    1. spoločenstvo nevykonáva činnosť a
    2. výbor ani dozorná rada nemá minimálny počet členov a nenastúpil náhradník alebo nie sú zvolení členovia výboru a dozornej rady alebo výboru a dozornej rade uplynulo funkčné obdobie a ani opakovane nie je zvolený nový výbor alebo nová dozorná rada.
  3. Ak sa spoločenstvo zrušuje s likvidáciou, na likvidáciu spoločenstva sa použijú primerane ustanovenia zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník o likvidácii obchodných spoločností, ak zákon neustanovuje inak.
  4. Návrh na zápis zrušenia spoločenstva z dôvodu podľa ods. 1 písm. d) podáva navrhovateľ, ktorým je predseda spoločenstva. Navrhovateľ je povinný podať návrh na zápis zrušenia spoločenstva do 60 dní odo dňa rozhodnutia zhromaždenia o zrušení spoločenstva.
  5. Návrh na zápis zrušenia spoločenstva musí obsahovať názov spoločenstva, sídlo spoločenstva, identifikačné číslo spoločenstva, vymenovanie likvidátora, ak sa spoločenstvo zrušuje s likvidáciou alebo údaj, že spoločenstvo sa zrušuje bez likvidácie a prílohu, ktorou je rozhodnutie zhromaždenia o zrušení spoločenstva.
  6. Spoločenstvo, ktoré sa zrušuje, môže vykonávať len úkony smerujúce k svojmu zániku. Spoločenstvo, ktoré sa zrušuje, je do 30 dní odo dňa zrušenia spoločenstva povinné zabezpečiť starostlivosť o poľnohospodársku pôdu alebo určiť obhospodarovateľa lesa.
  7. Spoločenstvo zaniká dňom výmazu z registra. Spoločenstvo nemôže zmeniť právnu formu na družstvo alebo na obchodnú spoločnosť ani na inú právnickú osobu; tým nie je dotknuté právo členov spoločenstva založiť družstvo, obchodnú spoločnosť alebo inú právnickú osobu. 

Čl. X. Dôvody odstúpenia a výpoveď zmluvy o pozemkovom spoločenstve, spôsob a rozsah úhrady nákladov skutočne a účelne vynaložených na obhospodarovanie spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti

  1. Člen spoločenstva, ktorý je vlastníkom spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, môže od zmluvy o pozemkovom spoločenstve odstúpiť, vypovedať ju alebo vystúpiť zo spoločenstva po dohode s členmi spoločenstva.
  2. Zmluva o pozemkovom spoločenstve zaniká:
    1. na základe vzájomnej písomnej dohody vystupujúceho člena spoločenstva a ostatných členov ku dňu určenému v tejto dohode;
    2. písomnou výpoveďou člena spoločenstva doručenou spoločenstvu, a to aj bez uvedenia dôvodu, pričom zmluva o pozemkovom spoločenstve zanikne uplynutím výpovednej lehoty v dĺžke dvoch mesiacov, ktorá začína plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená spoločenstvu;
    3. odstúpením od zmluvy o pozemkovom spoločenstve z dôvodov uvedených v ods. 3, pričom účinky odstúpenia nastávajú okamihom doručenia písomného oznámenia o odstúpení spoločenstvu.
  3. Dôvody odstúpenia od zmluvy o pozemkovom spoločenstve podľa tohto článku sú:
    1. opakované porušovanie členských práv zo strany spoločenstva;
    2. opakované spôsobovanie škody na majetku spoločenstvom;
    3. využívanie spoločne obhospodarovaných nehnuteľností na iné účely ako sú ustanovené v čl. VIII. ods. 1 až 3 alebo v rozpore s osobitnými predpismi.
  4. Člen spoločenstva, ktorý odstúpil od zmluvy o pozemkovom spoločenstve, vypovedal ju alebo vystúpil zo spoločenstva, je povinný spoločenstvu uhradiť náklady skutočne a účelne vynaložené na obhospodarovanie spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti počas trvania spoločného obhospodarovania; túto povinnosť nemá fond, ak nesúhlasil s odstúpením od zmluvy o pozemkovom spoločenstve, jej vypovedaním alebo vystúpením zo spoločenstva.
  5. Úhrada nákladov podľa ods. 4 tohto článku bude vykonaná nasledovným spôsobom:
    1. člen uhradí spoločenstvu náklady v takom rozsahu, ktorý sa vypočíta odčítaním podielu tohto člena podľa čl. VII. ods. 5 z hodnoty celkových nákladov podľa ods. 4, teda tak, aby spoločenstvo malo za ostatných vlastníkov svoje náklady vynahradené; pokiaľ už ale spoločenstvo pobralo z výsledkov činnosti, na ktoré boli tieto náklady vynaložené, nejaké úžitky, tak sa ich hodnota odčíta od hodnoty celkového predpokladaného úžitku, ktorý mal byť vynaložením týchto nákladov dosiahnutý;
    2. hodnotu, ktorá je výsledná podľa písm. a), člen uhradí spoločenstvu do času a spôsobom, na ktorom sa dohodne s výborom, nie však neskôr ako do 15- tich kalendárnych dní od zániku tejto zmluvy. 

Čl. XI Majetok spoločenstva

  1. Základom majetku spoločenstva sú spoločne obhospodarované nehnuteľnosti členov spoločenstva špecifikované v prílohe č. 2 zmluvy o pozemkovom spoločenstve.
  2. Spoločne obhospodarovanou nehnuteľnosťou sa rozumie poľnohospodársky pozemok alebo lesný pozemok, ktorého vlastník spolu s inými vlastníkmi takýchto pozemkov zakladá spoločenstvo s cieľom ich spoločného obhospodarovania a užívania.
  3. Spoločne obhospodarované nehnuteľnosti tvoria pozemky nachádzajúce sa v katastrálnom území Driečna okres Stopkov, bližšie špecifikované v prílohe č. 2 zmluvy o pozemkovom spoločenstve
  4. Spoločenstvo ako právnická osoba môže vlastniť a nadobúdať vlastný majetok určený na plnenie úloh a poslania spoločenstva. Majetkom spoločenstva ako právnickej osoby je súhrn majetkových hodnôt, ktoré spoločenstvo nadobudlo v súvislosti s užívaním a nakladaním s majetkom spoločenstva. Majetkom spoločenstva sa môžu stať aj majetkové hodnoty nadobudnuté za prostriedky získané z hospodárenia a nakladania so spoločne obhospodarovanými nehnuteľnosťami, ak zhromaždenie rozhodlo tak, že sa nerozdelia medzi členov spoločenstva, ale že budú tvoriť majetok spoločenstva ako právnickej osoby. Spoločenstvo ako právnická osoba môže nadobúdať vlastný majetok aj darom, dedením, sponzorským príspevkom alebo ako iný príjem- napr. dotácie, prostriedky poskytnuté zo zdrojov Európskej únie a iných zahraničných a domácich zdrojov a pod.

Čl. XII. Rezervný fond

  1. Spoločenstvo je povinné vytvárať rezervný fond, ak to určuje zákon alebo stanovy.
  2. Rezervný fond spoločenstva slúži na krytie strát alebo na opatrenia, ktoré majú prekonať nepriaznivý priebeh hospodárenia spoločenstva.
  3. Tento fond spoločenstvo vytvára v rozsahu a za podmienok určených zákonom a týmito stanovami.
  4. O použití rezervného fondu rozhoduje zhromaždenie na návrh výboru. 

Čl. XIII. Záverečné ustanovenia

  1. Spoločenstvo sa riadi týmito stanovami odo dňa, kedy sa zhromaždenie uznieslo o ich schválení. V stanovách spoločenstvo prispôsobilo svoje právne pomery ustanoveniam zákona č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách.
  2. V ostatných veciach sa práva a povinnosti členov a orgánov spoločenstva riadia zákonom č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách, Občianskym zákonníkom, Obchodným zákonníkom a inými právnymi predpismi v platnom znení, ktoré súvisia s činnosťou spoločenstva.
  3. Stanovy možno meniť alebo dopĺňať iba rozhodnutím zhromaždenia. Podnet na ich zmeny a doplnenie môže podať dozorná rada, i každý člen spoločenstva a v písomnej forme ich doručiť výboru, ktorý je povinný ich prejednať a následne o tom zhromaždenie informovať a dať o tomto návrhu hlasovať.

 

V Driečnej, dňa 09.06.2019

 

......................................

Ing. Marián Tyrpák

predseda spoločenstva

 

.....................................

Andrej Slivka

podpredseda spoločenstva

 

.....................................

Mgr.Anna Holzerová

člen výboru

 

....................................

Zdenko Semanco

člen výboru

 

..................................

Michal Halas

člen výboru

 

....................................

Ján Melničák

predseda dozornej rady

 

....................................

Michal Sekela

člen dozornej rady

 

...................................

Michal Holub

člen dozornej rady